O PZP

O PZP

Polski Związek Piłkarzy powstał 28 lutego 1997 roku z inicjatywy Marka Pięty, byłego gracza Górnika Wałbrzych, Widzewa Łódź i Hannover 96. W skład grupy założycielskiej weszło łącznie 38 ówczesnych zawodników trzech klubów: Widzewa Łódź, Ceramiki Opoczno i Rakowa Częstochowa. Założyciele na prezesa PZP wybrali Marka Piętę.

Za główny cel związku, założyciele uznali zwiększenie solidarność między piłkarzami oraz propagowanie i obronę praw zawodników.

Wkrótce po rozpoczęciu działalności uzyskaliśmy akceptację i poparcie FIFPro - Międzynarodowej Federacji Związków Zawodowych Piłkarzy. W marcu 1998 roku, podczas kongresu Międzynarodowej Federacji Związków Zawodowych Piłkarzy w Tel Awiwie, PZP został pełnoprawnym członkiem FIFPro. Organizacji oficjalnie uznanej jako społeczny partner w negocjacjach na temat wszelkich zmian dotyczących statusu, praw i obowiązków piłkarza.

Daje to tym samym legitymację dla PZP do takich samych działań na poziomie krajowym.

Nasi członkowie mają zapewnioną pomoc prawną w krajach członkowskich FIFPro, zarówno przed zawarciem kontraktu, jak i w jego trakcie.

Przedstawiciele Związku bronią praw piłkarzy w specjalnie powałanej do tego celu Izbie ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych. Składa się ona w połowie z przedstawicieli klubów, w połowie z przedstawicieli zawodników, czym znacznie różni się od swojego poprzednika - Wydziału Gier. Dodatkowo, reprezentant Związku zasiada w Piłkarskim Sądzie Polubownym.

W listopadzie 2016 roku Artur Leśniak został nowym prezesem Polskiego Związku Piłkarzy. Zastąpił Marka Piętę, który zmarł w listopadzie 2016 roku. Leśniak został powołany na stanowisko jednogłośnie, podczas Walnego Zgromadzenia Zarządu.

Od 2005 roku Leśniak był aktywnym partnerem Polskiego Związku Piłkarzy. Współorganizował wiele kampanii, głównie, ale nie tylko, charytatywnych. Ponadto, dzielił się szerokim doświadczeniem biznesowym, poprzez bieżące doradztwo strategiczne.
Leśniak jest aktywnym, odnoszącym sukcesy biznesmenem, właścicielem firmy budowlanej. Piłka nożna jest jego wielka pasją. Prezes PZP doskonale zna środowisko piłkarskie, a specyficzne problemy na linii klub-piłkarz poznał działając w Widzewie Łódź i wspierając działania PZP.

Głównym celem nowego Prezesa PZP jest kontynuacja działań PZP i rozwój poprzez wzmocnienie wizerunku Związku jako profesjonalnej organizacji, zwłaszcza w kontaktach z głównymi interesariuszami.
Doświadczenie i zaangażowanie Artura Leśniaka z pewnością zagwarantuje wzmocnienie pozycji Polskiego Związku Piłkarzy i będzie służyć dalszej poprawie sytuacji zawodowej piłkarzy w Polsce.

 

dodano: 31-01-2016

Komentarze

Brak komentarzy

 

Wspierają nas przyjaciele piłki nożnej i liczne firmy.

Wspólny Cel, Jedna Drużyna

Tweetujemy z przyjaciółmi piłki nożnej. Dołącz do nas!!!

Wspólny Cel, Jedna Drużyna