STOP przemocy na stadionach

Przemoc wobec zawodników jest niedopuszczalna

Polski Związek Piłkarzy stanowczo potępia zachowanie kibiców Legii Warszawa, do którego doszło w nocy z 1 na 2 października 2017 r. na parkingu klubowym po meczu Lotto Ekstraklasy pomiędzy Lechem Poznań a Legią Warszawa.

Profesjonalni zawodnicy w profesjonalnych klubach powinni być chronieni przed jakimikolwiek incydentami związanymi z agresją. Groźby ze strony fanów skierowane wobec zawodników, a w szczególności akty przemocy są zupełnie nieakceptowalne.

Z przykrością musimy stwierdzić, że przypadki stosowania gróźb lub przemocy wobec zawodników nie są w polskiej piłce nożnej odosobnione. Według Czarnej Księgi FIFPro dla Europy Wschodniej przygotowanej w 2011 r. 6,3% zawodników z Polski biorących udział w ankiecie doświadczyło agresji lub przemocy – w większości ze strony kibiców. Zgodnie z raportem dotyczącym warunków pracy piłkarzy, opublikowanym przez FIFPro, w oparciu o badania przeprowadzone wśród polskich piłkarzy, 8% z nich doświadczyło przemocy ze strony kibiców, zaś 21% doznało gróźb jej zastosowania.

Incydent z udziałem fanów stołecznego zespołu potwierdza, że ów przykry stan rzeczy nie ulega poprawie. Przeciwnie, uwidacznia się na najwyższym szczeblu rozgrywek. Jednak kibice muszą zrozumieć, że nie są poza prawem i ich także dotyczą pewne zasady. Nie można bowiem tolerować samosądów jako wyrazów niezadowolenia z wyników sportowych. Porażka jest wpisana w uprawianie sportu. Nie daje przy tym prawa i nie usprawiedliwia naruszania ludzkiej czci i godności. Od wiernych fanów oczekuje się w takich sytuacjach wsparcia, nie zaś gróźb, obelg i agresji.

W imieniu wszystkich członków Polskiego Związku Piłkarzy – zawodników Ekstraklasy, I ligi, II ligi oraz niższych klas rozgrywkowych solidaryzujemy się z piłkarzami Legii Warszawa.

Liczymy, że zarząd Legii Warszawa, zgodnie z zapowiedziami, wyciągnie wnioski z zaistniałej sytuacji, w celu poprawy bezpieczeństwa zawodników.

Takie wstydliwe incydenty szkodzą wizerunkowi tej pięknej gry. Wierzymy, że środowisko piłkarskie podejmie wszelkie starania, aby nie miały one więcej miejsca w przyszłości.

dodano: 03-10-2017

Komentarze

Brak komentarzy

 

Wspierają nas przyjaciele piłki nożnej i liczne firmy.

Wspólny Cel, Jedna Drużyna

Tweetujemy z przyjaciółmi piłki nożnej. Dołącz do nas!!!

Wspólny Cel, Jedna Drużyna