Podziel się

Od początku roku 2020 świat zmaga się z pandemią COVID-19, a w kolejnych krajach wprowadzane są ograniczenia i lockdowny. Nadal nie wiemy, kiedy poradzimy sobie z pandemią i bardzo trudno to przewidzieć. Świat piłkarski także odczuwa negatywne skutki pandemii, co znacząco wpływa na życie zawodowe oraz prywatne piłkarek i piłkarzy.

Cały czas prowadzone są analizy, jak pandemia wpłynie na futbol, ale już teraz wyraźnie widać, że kryzys w znacznym stopniu uderza w kobiecy futbol, zdecydowanie bardziej niż w piłkę mężczyzn.

Sam wirus oczywiście nie dyskryminuje płci, jednak eksperci ostrzegają, że COVID-19 może spowodować cofnięcie o dekady postęp dokonany w aspekcie równości płci, o ile odpowiednie działania nie zostaną wdrożone już teraz.

Istotnym jest zatem zwrócenie szczególnej uwagi na futbol kobiecy, szczególnie w odniesieniu do warunków zatrudnienia. FIFPro monitoruje zagrożenia i zbiera informacje od krajowych związków zawodowych odnośnie sytuacji piłkarek, jednocześnie zdając sobie sprawę z tego, że pandemia wpływa na wynagrodzenia, bezpieczeństwo zatrudnienia, benefity, zdrowie oraz dobrobyt zawodniczek. To kluczowa wiedza, która będzie przydatna podczas podejmowania przyszłych decyzji związków piłkarskich, sponsorów, rządów oraz innych sygnatariuszy społeczności piłkarskiej.

FIFPro od kwietnia zbierało dane od swoich związków członkowskich, które znajdują się w raporcie o wpływie COVID-19 na kobiecą piłkę nożną kobiet. Wyniki wskazują na obniżki wynagrodzeń, skracanie kontraktów, słabą komunikację, małą pomoc klubów dla piłkarek, zagrożenie odejścia sponsorów i wiele innych.

FIFPro zbierało dane używając swojej platformy online. W badaniach wzięły udział 62 związki członkowskie, czyli 95 procent. Dzięki temu FIFPro zebrało wiarygodne dane z całego świata, które teraz pomogą w opracowaniu wspólnie z partnerami odpowiedniej strategii przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi COVID-19 na środowisko piłki nożnej kobiet.

Szczegółowe wyniki raportu FIFPro o wpływie COVID-19 na kobiecą piłkę nożną oraz piłkarki można przeczytać TUTAJ.

Podziel się

Komentarze