Podziel się

W listopadzie 2017 roku FIFA i FIFPro podpisały sześcioletnie porozumienie o współpracy, które wzmocni relacje pomiędzy obiema organizacjami i poprawi zarządzanie profesjonalnym futbolem na świecie.

Osiągnięto także porozumienie pomiędzy FIFA, FIFPro, Federacją Klubów Europejskich oraz Forum Lig Światowych pod parasolem nowo utworzonej Komisji Sygnatariuszy Piłkarskich, w skład której wchodzą konfederacje, piłkarskie związki krajowe oraz sygnatariusze profesjonalnego futbolu. Nowe zasady nadadzą kształt nowej rezolucji pomiędzy piłkarzami i klubami, głównie jeśli chodzi o decyzje w sprawach zaległych wynagrodzeń. Zmiany wprowadzą także nowe rozwiązania, w celu unikania nadużyć którejś ze stron, jak choćby przesuwania piłkarzy do klubów kokosa. Porozumienie jest wynikiem półtorarocznych negocjacji pomiędzy FIFA a głównymi sygnatariuszami.

Także system transferowy będzie nadal usprawniany. Komisja Sygnatariuszy Piłkarskich FIFA zgodziła się utworzyć grupę badawczą, która zajmie się szerszym zbadaniem systemu transferowego. Podejmowane inicjatywy będą dotyczyć, między innymi, licencji klubowych, ustanowieniem krajowych Izb ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych oraz ustanowieniem minimalnych wymagań kontraktowych ze wszystkimi sygnatariuszami na całym świecie. Komisja zadba także o zdrowie i bezpieczeństwo piłkarzy, skupiając uwagę, między innymi, na kalendarzu rozgrywkowym. Co więcej, FIFA i FIFPro zadbają o jeszcze szersze respektowania praw człowieka, a także będą promować rozwój profesjonalnej piłki kobiecej i kobiet w futbolu, zwłaszcza w kontekście ich równości wobec mężczyzn. W konsekwencji postanowień, FIFPro wycofa złożoną we wrześniu 2015 roku skargę na FIFA w Komisji Europejskiej.

– Dzisiejsze porozumienie jest ważnym krokiem w kierunku rozwoju światowego zarządzania profesjonalnym futbolem – powiedział Prezydent FIFA Gianni Infantino. – To były trudne negocjacje, ponieważ każda ze stron musiała pójść na pewne ustępstwa, ale na koniec dnia widać, że porozumienie jest korzystne dla wszystkich, a zwycięzcą jest futbol.

– Jesteśmy zachwyceni nową współpracą z FIFA, a zwłaszcza ich postawą oraz zainteresowaniem problemami piłkarzy – dodał Prezydent FIFPro Philippe Piat. – To porozumienie pomoże wprowadzić największe zmiany w systemie transferowym od 2001 roku. Pamiętajmy, że w najbogatszych ligach kluby traktują zawodników całkiem dobrze, to w pozostałych prawa piłkarzy są bardzo często ignorowane. Stało się to niemal rutyną. Nowe zasady pomogą chronić 60 tysięcy piłkarzy, których reprezentuje FIFPro, przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Podziel się

Komentarze