Podziel się

Jak wykazało badanie FIFPro, przeprowadzone przed MŚ w Rosji, niemal połowa reprezentantów krajowych, którzy grają w przynajmniej 50 meczach w sezonie we wszystkich rozgrywkach, twierdzi, że kalendarz meczowy jest zbyt napięty.

W badaniu, aż 46% piłkarzy odpowiedziało, że grają zbyt wiele spotkań w sezonie. Reprezentanci krajowi mówią, że potrzebują pięciu tygodni wakacji pomiędzy sezonami (nie wliczając treningów przedsezonowych), aby się w pełni zregenerować po sezonie. 88 % z nich chce mieć dwutygodniową przerwę w połowie sezonu, pomiędzy rundą jesienną a wiosenną.

FIFPro przeprowadziło badanie wśród 543 zawodników. Wśród ankietowanych byli piłkarze z najsilniejszych lig europejskich, angielskiej, francuskiej, niemieckiej i włoskiej. Spośród ankietowanych, 300 zawodników gra w reprezentacji narodowej swojego kraju.

Opierając się na wynikach i obecnych badaniach medycyny sportowej, FIFPro zwróciło się do FIFA, lig i klubów o przyjęcie następujących minimalnych wymagań, aby chronić zdrowie profesjonalnych piłkarzy:

  • zawodnicy muszą mieć przynajmniej 72 godziny przerwy pomiędzy meczami*
  • zawodnicy muszą mieć dodatkową przerwę na regenerację po długich międzynarodowych lotach
  • zawodnicy musza mieć przerwę w środku sezonu od 10 do 14 dni
  • zawodnicy muszą mieć przerwę pomiędzy sezonami od 4 do 6 tygodni*

*jako zasada ogólna, zawodnicy nie powinni rozgrywać więcej niż trzech spotań w dwa tygodnie
**nie wliczając treningów przedsezonowych

Wyniki badań pokazują, że federacje, ligi i kluby powinny zwrócić większa uwagę na czas konieczny piłkarzom do regeneracji, mówi dr Vincent Gouttebarge, Dyrektor Medyczny FIFPro. – Wielu czołowych piłkarzy świata czuje, że rozgrywa zbyt wiele spotkań, co czyni ich bardziej podatnymi na kontuzje. To ważne, aby reprezentanci wracający do swoich klubów po mistrzostwach świata w Rosji, dostali wystarczająco dużo czasu na odpoczynek i regenerację.

Dodatkowy czas wolny powinni mieć zawodnicy, którzy odbywali długie podróże lotnicze. W badaniu 63% z nich odpowiedziało, że długie loty wpływają negatywnie na ich zdrowie oraz formę sportową.

– Zdrowie zawodników powinno być najwyższą wartością w futbolu, nadrzędną ponad innymi interesami – podkreśla Theo vn Seggelen, Sekretarz Generalny FIFPro.

 

Podziel się

Komentarze