Podziel się

Kluby Kokosa w Polsce? Problem znany i powszechny. Jak się okazuje, można z nim skutecznie walczyć. W Belgii właśnie podpisano porozumienie, na mocy którego kluby nie mogą izolować piłkarza od drużyny. FIFPro chce, aby podobny przepis był powszechny w futbolu.

Zsyłki do Klubów Kokosa są obecne nie tylko w Polsce. FIFPro zna podobne przypadki w całej Europie, gdy kluby, chcąc zmusić piłkarza do rozwiązania kontraktu lub zmiany warunków finansowych, odsuwa go od treningów z zespołem.

Stijn Boeykens, Sekretarz Belgijskiego Związku Piłkarzy (ACV-Sporta) powiedział: – Podczas każdego okna transferowego dostawaliśmy informacje od wielu piłkarzy, którzy padali ofiarą klubów, starających się zmusić ich do odejścia, poprzez wysyłanie ich na treningi indywidualne lub separując od drużyny. Z tymi praktykami trzeba było skończyć.

Związek piłkarski wynegocjował porozumienie zarówno z Pro League, jak i Nationale Voetballiga. Ten zbiorowy układ pracy wejdzie w życie od sezonu 2016/17 i będzie zawierał następujące minimalne wymagania treningu i obiektów treningowych:

– Zawodnik musi mieć możliwość uczestniczenia w treningach zespołu, który gra mecze ligowe i musi być uprawniony do gry w tych meczach.
– Program treningu indywidualnego może być wdrożony jedynie w sytuacji, gdy piłkarz jest kontuzjowany lub wraca do formy po kontuzji.
– Trening musi być nadzorowany przez wykwalifikowanego trenera, który jest członkiem sztabu szkoleniowego.
– Trening musi się odbywać w godzinach pracy.
– Jeśli jakiś klub nadal będzie zmuszał zawodnika do treningu w odosobnieniu lub z drużyną młodzieżową, wtedy klub będzie łamał zobowiązania kontraktowe, co oznacza, że zawodnik będzie mógł zerwać kontrakt z winy klubu – wyjaśnił Boeykens.

W Polsce problem zsyłek do rezerw jest powszechnie znany. Polski Związek Piłkarzy zainicjował w ostatnich tygodniach kampanię #KOKOSmash, w której piłkarze symbolicznie niszczą kokosy, wyrażając swój sprzeciw wobec postępowania klubów.

Oto niektóre filmy nagrane przez polskich zawodników

– Zastraszanie, wymuszanie i mobbing oraz karne zsyłki do rezerw to poważne problemy piłki nożnej – powiedział Wil van Megen, Przewodniczący Departamentu Prawnego FIFPro. – Belgijski Związek Piłkarzy osiągnął wspaniały sukces, jakim jest porozumienie chroniące jego członków przed niewłaściwym traktowaniem przez pracodawców, czyli kluby.

– W krajach, w których nie ma podobnych porozumień, FIFPro namawia piłkarzy do podpisywania podobnych aneksów w swoich kontraktach, co zagwarantuje im bezpieczeństwo i uchroni od zsyłek do rezerw, czy prześladowaniom – dodał van Megen.

Podziel się

Komentarze