Podziel się

Konkurencja w piłce nożnej jest niezwykle duża, wie o tym każdy. Piłkarz, który chce osiągnąć profesjonalny poziom sportowy musi nieustannie się motywować do wytężonej pracy, aby zdobyć przewagę nad innymi piłkarzami. I choć zagadnienie motywacji jest znane ogólnie każdemu zawodnikowi, to jego praktyczna strona często pozostawia sporo do poprawienia.

Pracując indywidualnie z piłkarzem niejednokrotnie przekonuję Go, że aby osiągnąć sukces, który jest definiowany przez każdego sportowca nieco inaczej – potrzebna jest pasja i entuzjazm do tego, co się robi. Przez ostatnie lata swój czas poświęcam na studiowanie przyczyn efektywności ludzi, którzy osiągają ponadprzeciętne wyniki w swoich dyscyplinach. Utwierdzam się w tym, że prawdziwą sztuką jest czasem robić właśnie to, czego się nam nie chce, aby osiągnąć to, co jest naszym celem. Moją rolą jako psychologa sportowego jest pomagać sportowcom, by dawali z siebie tyle, ile potrafią. Zadanie to, choć łatwe do powiedzenia, jest jednak trudne do wdrożenia w życie, choć jestem przekonany, że warto. W krótkometrażowym filmie „Cyrk motyli” padają znamienne słowa: „Im cięższa jest walka, tym wspanialsze zwycięstwo.” Świat jest już tak skonstruowany, że nie wszyscy mamy równe szanse, aby zrealizować swoje marzenie o byciu profesjonalnym piłkarzem. Jednak kiedy nadarzy się sytuacja i piłkarz znajdzie się w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie, musi być do tego testu przygotowany pod względem fizycznym i mentalnym.

Cristiano Ronaldo powiedział: „Gdybym nie był tak silny psychicznie, nie udałoby mi się grać w drużynach, w których grałem, ani w reprezentacji. Nie mam co do tego wątpliwości”. Dlatego tak ważne jest przygotowanie mentalne. Sportowiec musi mieć świadomość, iż siłę psychiczną można wyćwiczyć, ale wymaga to pracy i czasu. Trening mentalny to pewnego rodzaju coaching, który obejmuje porzucenie ograniczających przekonań, otwarcie się na nową wiedzę, umiejętność adaptacji do nowych warunków. Wymaga to cierpliwości i wiem, że małymi krokami można osiągnąć naprawdę wielkie cele. Współcześnie piłka wymaga od zawodnika nieustannego rozwoju. Piłkarz powinien zwracać uwagę na drobne szczegóły i szukać dla siebie środowiska, w którym osoby wzajemnie się motywują – w końcu piłka nożna to przecież sport zespołowy. Jeśli dziś otaczają Cię osoby, które mają niekorzystny wpływ na Twój rozwój, staraj się swoją postawą pokazywać, jak pozytywnie można wpływać na drugą osobę. Atmosfera szacunku i wzajemnej motywacji powinna udzielać się innym zawodnikom, tylko ktoś musi zacząć wprowadzać efektywniejsze standardy do drużyny.

Aby doświadczyć zmiany należy pracować nad sobą i cierpliwie oczekiwać na rezultaty swoich poczynań. Każdy może być przykładem dla innych, ale wymaga to dodatkowego wysiłku. Człowiek jest z natury leniwy, dlatego motywacja jest jak zbiornik paliwa, który trzeba nieustannie uzupełniać. Moją rolą jako coacha sportowego jest poszerzenie wiedzy, rozwijanie umiejętności oraz kształtowanie i modyfikacja postaw, które będą bardziej efektywne w osiąganiu postawionych przez piłkarza celów.

Używając akronimu słowa COACH podam sekret skutecznego trenera w postaci praktycznych wskazówek dla piłkarza, który może zostać wzorem do naśladowania w swojej drużynie.

C : Conviction – Driven, czyli wierność przekonaniom.
Skuteczny lider stara się urzeczywistnić wartości bliskie swojemu sercu.

O: Overlearning, czyli nieustanne uczenie się.
Skuteczny lider pomaga kolegom swojego zespołu dążyć do doskonałości w praktycznych działaniach.

A: Audible – Ready, czyli reagowanie na zmiany sytuacji.
Skuteczny lider a także piłkarze drużyny, którym przewodzi, jest w stanie zmienić plan gry, jeżeli wymaga tego sytuacja.

C: Consistency, czyli konsekwencja w działaniu.
W przypadku skutecznego lidera, ocena wyników jest przewidywalna, dlatego działania, których się podejmuje są zaplanowane.

H: Honesty – Based, czyli uczciwość.
Skuteczny lider jest człowiekiem prawym, który kształtuje swoje relacje z innymi zawodnikami na uczciwości i otwartości.

Pragnę zakończyć ten tekst cytatem:

„Wierny przekonaniom jest człowiek, który podejmuje właściwe decyzje z właściwych pobudek. Przekonania wyznaczają granicę i kierunek, których człowiek potrzebuje, by skutecznie działać. Model przywództwa „COACH”, człowieka wiernego swoim przekonaniom, opiera się na wizji doskonałości, na pewnym ściśle określonym spojrzeniu na zwycięstwa i porażki, na przekonaniu, iż własną postawą należy dawać innym wzór do naśladowania, a także na wierze w to, że szacunek jest wart więcej niż popularność oraz że siła charakteru jest równie istotna jak zdolności.”

Tekst autorstwa Pawła Drużka – psychologa sportu i trenera mentalnego

Podziel się

Komentarze