Podziel się

W ostatnich tygodniach coraz częściej słyszymy o kolejnych niedopuszczalnych praktykach klubów piłkarskich, które stosują represyjne metody wobec zawodników, którzy poprzez swoje decyzje o nieprzedłużeniu wygasającego kontraktu i podpisaniu umowy z nowym klubem, obowiązującej od nowego sezonu, korzystają ze swoich praw. Klubu poprzez swoje działania chcą wywrzeć presję na zawodnikach lub po prostu „ukarać ich za nielojalność”.

Oprócz nagłośnionych niedawno przypadków Radosława Cierzniaka, Flavio Paixao, czy Filipa Modelskiego, zdarzyło się więcej sytuacji, kiedy klub zsyłał swojego zawodnika do zespołu rezerw bez merytorycznego wyjaśnienia lub zmuszał do indywidualnych treningów.

Polski Związki Piłkarzy, z pełną stanowczością potępia tego typu praktyki, stosowane przez kluby wobec piłkarzy. Każdy zawodnik ma prawo podpisać kontrakt z innym klubem na sześć miesięcy przed wygaśnięciem kontraktu. Sytuacja, w której kluby mszczą się na piłkarzach, czy przenoszą ich do zespołu rezerw starając się wywrzeć na nich presję, jest nie do zaakceptowania, a coraz częściej widzimy w Polsce podobne praktyki.

Piłkarz to zawód, a piłkarze, jak wszyscy normalni pracownicy, mają prawo do zagwarantowania sobie ciągłości pracy, zarobków i wyboru najlepszej dla siebie oferty. Zsyłanie zawodników do drużyny rezerw nie służy klubom, a tym bardziej piłkarzom, którzy tak naprawdę tracą całą rundę, nie mając możliwości gry, ani rozwoju. takie praktyki są nie tylko nieetyczne, ale przede wszystkim niezgodne z obowiązującymi zasadami.

Obecnie piłkarze mają możliwość walczyć o swoje prawa, w tym o rozwiązanie kontraktu z winy klubu, zgłaszając sprawę do Izby do spraw Rozwiązywania Sporów Sportowych. Polski Związek Piłkarzy dołoży jednak wszelkich starań, aby wprowadzono w życie nowe, bardziej przejrzyste i nie działające na szkodę piłkarzy przepisy, chroniące ich podstawowe prawa, jakimi jest możliwość stałego rozwoju sportowego i nieskrępowaną możliwość decydowania o swojej przyszłości w myśli przepisów prawa.

Polski Związek Piłkarzy zawsze będzie stał na straży obrony praw zawodników i aktywnie działał, aby wszelkie naruszenia nie miały miejsca.

Podziel się

Komentarze