Podziel się

Źródło: FIFPro

Zatrważające wyniki badań raportu FIFA potwierdziły, że hejt w Internecie staje się coraz groźniejszy, a sportowców dosięga wyjątkowo mocno. Dlatego światowa federacja piłkarska wspólnie z FIFPro zdecydowała się na podjęcie konkretnych kroków przeciwdziałających samemu zjawisku i jego konsekwencjom.

Przy okazji obchodzonego pierwszy raz 18 czerwca 2022 roku ustanowionego przez ONZ Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Mowie Nienawiści FIFA opublikowała niezależny raport dotyczący wzrostu agresji, z jaką w mediach społecznościowych spotykają się piłkarze przy okazji międzynarodowych turniejów.

Co wynika z raportu?

Ponad 50% uczestników decydujących faz EURO 2020 i Pucharu Narodów Afryki 2021 padło ofiarą ataków na tle rasowym, w większości pochodzących z ich ojczystych krajów! Były to najczęściej komentarze homofobiczne (40%) i rasistowskie (38%). Co ważne, ok. 90 procent kont, z których pochodziły, daje możliwość identyfikacji autorów, co powinno być polem działania organów ścigania.

Międzynarodowa współpraca będzie chronić zawodników

– Naszym obowiązkiem jest ochrona piłkarzy – podkreśla Gianni Infantino, prezydent FIFA. – Takie działa mają wpływ na zawodników, ich zachowanie, mentalność, to jak grają, ale także na ich rodziny i całe otoczenie – dodaje David Aganzo, prezydent FIFPro. Dlatego obie te organizacje rozpoczęły współpracę mają na celu przygotowanie narzędzi umożliwiających moderację treści w Internecie podczas dużych imprez piłkarskich, a także dostarczenie zawodnikom wsparcia edukacyjnego i doradztwa psychologicznego w czasie trwania tych turniejów.

Więcej szczegółów znaleźć można na oficjalnej stronie FIFPro (SPRAWDŹ).

Podziel się

Komentarze