Podziel się

17 października 2007 roku w Łodzi odbył się towarzyski mecz pomiędzy reprezentacjami Polski i Węgier. Spotkanie zbiegło się w czasie z początkiem FARE Action Week. Z tej okazji Ogólnopolski Związek Zawodowy Piłkarzy (obecnie PZP) wraz z Węgierskim Związkiem Piłkarzy postanowiły zorganizować akcję pod hasłem „PIŁKA JEST KOLOROWA”, której celem było zwrócenie uwagi na problem rasizmu i dyskryminacji nie tylko w futbolu, ale także we wszystkich dyscyplinach sportu.

W ramach akcji OZZP i HLSZ przygotowały specjalny banner, za którym, po odegraniu hymnów narodowych, oba zespoły zostały sfotografowane, wyrażając tym samym poparcie dla zwalczania rasizmu i dyskryminacji, zjawisk, które nie powinny mieć miejsca ani w sporcie, ani w żadnej innej dziedzinie życia.

Ponadto, we współpracy z PZPN, przygotowano ulotki ze specjalnym przesłaniem, które czekały na widzów na stadionie. Przesłanie to zostało także odczytane przez spikera na stadionie. W powietrze wzbiło się także kilkaset balonów w kolorach nawiązujących do barw FARE.

Spotkanie transmitowane było przez zarówno polską, jak i węgierską telewizję publiczną, mamy zatem pewność, że przesłanie dotarło do milionów kibiców w Europie. Mamy także nadzieję, że zorganizowana przez nas akcja faktycznie i skutecznie zwróci uwagę opinii publicznej na niezwykle poważny problem, jakim są rasistowskie zachowania na europejskich i światowych stadionach.

Podziel się

Komentarze