Podziel się

Już 24 i 25 września na stadionie przy Reymonta 20 w Krakowie, będzie miał miejsce kurs skautingowy organizowany przez Scouts for Football i Akademię Piłkarską Wisła Kraków, przy wsparciu Wisły Kraków S.A. Tematem przewodnim szkolenia będzie rozwój akademii, oraz obserwacja zawodników z uwzględnieniem graczy bloku defensywnego. Nie zabraknie interesujących elementów zaprezentowanych przez wybitnych specjalistów. Partnerem kursu skautingowego jest Miasto Kraków – gospodarz Młodzieżowych Mistrzostw Europy U21 2017. Kurs dedykowany jest nie tylko do aktywnych skautów, ale również do piłkarzy chcących poszerzyć swój warsztat i przygotować się do drugiej kariery.

Jak podkreślają Scouts for Football, miejsce najbliższego szkolenia dla przyszłych skautów nie jest przypadkowe: „To właśnie pod znakiem Białej Gwiazdy powstaje jeden z bardziej perspektywicznych projektów szkolących młodzież. Akademia Piłkarska Wisły Kraków wyróżnia się przede wszystkim konkretną misją, profesjonalizmem i zapałem ludzi tworzących ją”. To właśnie w jej ramach, trenerem rocznika U-17 jest Goncalo Feio. Portugalski szkoleniowiec będzie jednym z prelegentów podczas wrześniowego kursu skautingowego w Krakowie. Swoją trenerską ścieżkę rozwoju rozpoczynał od pracy w strukturach Benfiki Lizbona, by następnie podjąć się pracy w Legii Warszawa, gdzie w krótkim czasie został analitykiem pierwszego zespołu, trenowanego przez Henninga Berga. Podczas swojej prelekcji w ramach kursu Scouts for Football, podzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat skautingu oraz różnic w szkoleniu młodych zawodników w Polsce i Portugalii. Sporo miejsca zostanie poświęcone tematowi, który trener Goncalo Feio uznaje za swoją największą specjalność – profilowanie zawodników i rozwój nowych umiejętności. Jednym z przykładów do zaprezentowanych tematów będzie przykład nowego gracza Bayernu Monachium, odkrycia UEFA Euro 2016 – Renato Sanchesa, z którym trener Feio miał okazję współpracować w Portugalii.

Temat rozwoju młodych zawodników, przejścia z wieku juniora do seniora, oraz prace nad ulepszeniem mechanizmów akademii, uzupełni Tomasz Wałdoch. Kapitan reprezentacji Polski, jedna z ikon Schalke 04 Gelsenkirchen, gdzie aktualnie pracuje jako koordynator projektów akademii. Podczas swojego panelu opowie o strukturach akademii Knappenschiede, podzieli się metodami pracy nad rozwinięciem talentów takich zawodników jak Manuel Neuer, Max Meyer, czy Leroy Sane, który za kwotę 50 milionów euro trafił właśnie do drużyny Manchester City. Pod okiem Tomasza Wałdocha uczestnicy stworzą wspólny arkusz obserwacyjny zawodnika, którego będą mogli używać do przeprowadzenia własnych obserwacji.

Jednym z istotnych punktów na podstawie których można ocenić potencjał gracza, jest jego mentalność. Na jej podstawie można określić w jaki sposób zawodnik reaguje na grę pod presją, jak współpracuje z drużyną, jak przebiega jego proces decyzyjny na boisku, oraz jaki jest jego potencjał dalszego rozwoju. Takim treściom swoje zajęcia poświęci Rafał Kubów, który w swoim CV ma pracę m.in. w Legii Warszawa, gdzie był jednym z asystentów trenera Jacka Magiery. Dziś jako członek sztabu trenerskiego kadr młodzieżowych Reprezentacji Polski, jest trenerem mentalnym i edukatorem środowiska trenerskiego.

Skauting to przede wszystkim praktyka. Dlatego też uczestnicy kursu Scouts for Football, dostaną pierwszą możliwość do przeprowadzenia własnych obserwacji podczas dwóch spotkań. W pierwszym z nich, zadaniem będzie przeanalizowanie spotkania drużyny prowadzonej przez Goncalo Feio, który podczas swojej prelekcji „na gorąco” będzie oceniał poszczególne elementy spotkania. Drugim meczem będzie spotkanie 10. kolejki Lotto Ekstraklasy, pomiędzy Wisłą Kraków, a aktualnym mistrzem Polski – Legią Warszawa. Podczas tego spotkania analizie poddana zostanie gra wybranego zawodnika z bloku obronnego, co ściśle wiąże się z prowadzonym przez Scouts for Football Cyklem Kursów Skautingowych.

Kurs skautingowy w Krakowie prowadzony jest zgodnie z Systemem Edukacji Skauta Scouts for Football, który zakłada szeroki proces kształcenia skautów. Dlatego też każdy z uczestników otrzyma swój prywatny dostęp do platformy e-learningowej, na której poza materiałami znajdą się materiały edukacyjne w formie online. Kolejnym prezentem będzie indywidualny dostęp do platformy skautingowej Talent SPY. Z tego narzędzia korzystają skauci pracujący dla tak uznanych klubów jak Sporting Lizbona, Benfica, FC Porto czy Crvena Zvezda Belgrad. Każdy z uczestników po ukończonym kursie ma szansę na uzyskanie stażu w klubie piłkarskim, gdzie będzie zbierał dalsze doświadczenie w piłce nożnej. Ukończenie kursu skautingowego potwierdzane jest certyfikatem potwierdzającym zaznajomienie się z treściami przekazanymi podczas kursu, wraz z adnotacją o znajomości oprogramowania online.

Aby wziąć udział w kursie skautingowym Scouts for Football, należy napisać na adres contact@footballscouting.pl

Cena kursu przy powołaniu się na Polski Związek Piłkarzy wynosi 990 PLN. Organizator informuje jednocześnie, że liczba miejsc jest ograniczona.

Dla osób dojeżdżających spoza Krakowa, istnieje możliwość rezerwacji noclegu w hotelu Ibis Budget na preferencyjnych warunkach. Zgłoszenia należy dokonać razem z zapisem na kurs.

Podziel się

Komentarze