Podziel się

Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB) przedstawiła niedawno w swojej publikacji „Przepisy gry w piłkę nożną”, w jakim kierunku idą zmiany przepisów. FIFPro zwróciło uwagę na dobry kierunek tych zmian.

Niektóre zmiany w przepisach piłkarskich zostały wprowadzone przy uwzględnieniu opinii i doświadczeń zawodowych piłkarzy oraz FIFPro.

Od 2014 roku FIFPro jest reprezentowane w jednym z dwóch nowych paneli ekspertów doradzających IFAB.

Członkowie tych paneli spotykają się dwa razy w roku, by omówić aktualne zagadnienia odnoszące się do przepisów gry w piłkę nożną i przedstawić IFAB swoje rekomendacje mające na celu zapewnienie jej szerszego punktu widzenia przed podjęciem decyzji.

– Powołanie paneli doradczych z pewnością odmieniło atmosferę panującą w IFAB – oznajmił Tijs Tummers, Dyrektor Komitetu Technicznego FIFPro. – Przy zachowaniu swej ostrożności, IFAB odważy się wreszcie omówić kwestie będące wcześniej tematem tabu. To pozwoli s następstwie doprowadzić do rozwoju przepisów.

Rezultaty kompleksowego przeglądu przepisów futbolowych dokonanego przez IFAB są dostępne tutaj.

NIE DLA POTRÓJNEJ KARY

Nowe zapisy obejmują zmiany sankcji za „zapobiegnięcie oczywistej sytuacji bramkowej”. Oczywiście dotyczy to sytuacji, w której piłkarz popełniający faul we własnym polu karnym, zapobiega stuprocentowej okazji strzeleckiej. Poprzednio przepisy wskazywały, by taki zawodnik otrzymał potrójną karę: rzut karny dla drużyny przeciwnej, czerwoną kartka oraz zawieszenie.

Przez wiele lat, zarówno piłkarze, jak i trenerzy informowali FIFPro o swoim niezadowoleniu wynikającym z tej zasady. Zgodnie uznawano ją za zbyt surową. Już w 2010 roku FIFPro wnosiło o korektę tego przepisu.

Zmiana reguły polega na tym, by karać zawodnika jedynie żółtą kartką, jeśli faul w polu karnym został popełniony podczas próby zagrania w piłkę lub w trakcie walki o nią. Sędzia pokaże czerwoną kartkę za następujące przewinienia w polu karnym:

• Przytrzymywanie, ciągnięcie lub popychanie rywala
• Zagranie ręką
• Faul wynikający z braku zamiaru zagrania piłki
• Faul wynikający z braku możliwości zagrania piłki
• Brutalne zachowanie

CZWARTA ZMIANA

Kolejnym pozytywem jest zbliżający się eksperyment związany z czwartą zmianą. Podczas tegorocznych Igrzysk Olimpijskich, klubowych mistrzostw świata oraz mistrzostw świata u-20 w piłce nożnej kobiet drużyny będą mogły stosować czwartą zmianę w trakcie dogrywki.

W 2015 roku FIFPro przeprowadziło badanie wśród ponad 250 piłkarzy z całego świata, w którym ponad 80% zawodników poparło wprowadzenie czwartej zmiany. Rezultaty zostały omówione podczas zgromadzenia panelu doradczego działającego przy IFAB.

– Pozytywem jest to, że opinia zawodników brana jest pod uwagę przez IFAB w trakcie tworzenia lub modyfikowania reguł – oświadczył Tijs Tummers. – Piłkarze, jako główni zainteresowani, najmocniej odczuwają skutki zmian w przepisach.

Panele eksperckie IFAB odbyły się w drugiej połowie maja 2016 roku w Holandii. Obradowano nad zmianami oraz przeprowadzono warsztaty dotyczące wprowadzenia powtórek wideo dla sędziego. Obecni na spotkani byli Tijs Tummers oraz przedstawiciel angielskiego PFA John Bramhall.

Podziel się

Komentarze