Podziel się

Pamiętacie jak pisaliśmy niedawno o studiach dedykowanych dla piłkarzy w Wyższej Szkole Zarządzania i Coachingu? Jeśli zastanawiacie się nad dołączeniem do grona studentów lub już zdecydowaliście się by wziąć długofalową karierę we własne ręce, zapraszamy do zapoznania się z tekstem przygotowanym przez dr Łukasza Panfila.

Piłkarzu, czas na najważniejszy transfer w Twojej karierze

(…) Wyobraźmy sobie Jasia, młodego piłkarza. Załóżmy, że Jaś zaczął uprawiać sport mając 10 lat. Przyjmijmy, że do 13 roku była to raczej „zabawa w sport”, ale w związku z marzeniami o karierze sportowej całkowite poświęcenie się treningom było coraz bardziej zauważalne.

Trzy treningi w tygodniu, głównie w formie zabawy, zaczęły być zastępowane czterema, pięcioma i to coraz cięższymi. Do tego doszły także treningi motoryczne lub sesje mentalne. W weekendy mecze albo turnieje. Każde takie zawody to przecież także odprawa przed oraz podsumowanie po ich zakończeniu. I tak przez kilka lat. Do tego niezliczone wyrzeczenia związane z potrzebą regeneracji oraz sportowym stylem życia, jaki przyjął.

Ostatecznie wszystko potoczyło się tak, że Jan został profesjonalnym piłkarzem. Wszystko powyższe stało się jeszcze bardziej obciążające, bo teraz to już nie tylko realizacja pasji czy marzeń, ale praca. I to bardzo specyficzna praca, bo przebiegająca zupełnie inaczej i wymagająca dużo więcej wyrzeczeń niż w przypadku innych zawodów.

Brutalne zderzenie z rzeczywistością

Obecnie Jan ma 35 lata i jego kariera właśnie się kończy. Przychodzi czas na transfer do normalnego życia. Niestety, ale bardzo często odbywa się on na niekorzystnych dla piłkarza warunkach. Model funkcjonowania, do którego Jan był przyzwyczajony przez ponad 20 lat kończy się i trzeba przestawić się na zupełnie nowy!

Zwłaszcza, że konsekwencje idą znacznie dalej niż tylko sposób spędzania czasu. Koniec kariery sportowej to przecież przede wszystkim koniec z wynagrodzeniem otrzymywanym z tytułu uprawiania sportu. Często to także koniec z wpływami od sponsorów. To także koniec fanów i popularności.

Są to zupełnie nowe warunki, w których Janowi przyjdzie od teraz funkcjonować, bo przecież życie toczy się dalej. Zresztą – sporo tego życia zostało!

A co jeśli Jan ma rodzinę, która też przyzwyczaiła się do pewnego życia?! (…)

Jeśli chcecie przeczytać całość, a także obejrzeć 3 ciekawe video związane z tym zagadnieniem – zapraszamy na stronę www.wszic.pl/transfer

Przypominamy o specjalnych rabatach dla PZP na studia Sport+ zaprojektowane w 100% pod sportowców. Poza bazowym rabatem są tez dodatkowe, uzależnione od liczby zgłoszonych członków PZP – już jest 15 osób, więc warto żebyśmy zwiększyli tę liczbę!

Podziel się

Komentarze