Podziel się

Coraz większą rolę w kształtowaniu karier piłkarzy pełnią agenci, czyli pośrednicy, którzy w czasie gdy zawodnicy walczą o kolejne gole i zwycięstwa, powinni troszczyć się o ich przyszłość. Dlatego tak ważne jest, by relacja piłkarz-agent opierała się na zdrowych i uczciwych zasadach.

Pośrednik transferowy to osoba, która w zamyśle przede wszystkim zobowiązana jest do tego, by chronić interes zawodnika. Niezależnie od założeń umowy agentom powinno zależeć na tym, by ich podopieczny grał jak najdłużej i jak najlepiej, bo wtedy oni sami mogą czerpać z takich relacji więcej korzyści, nie tylko finansowych, ale również wizerunkowych. Często jednak w pogoni za szybkim i łatwym zyskiem kusić zaczynają drogi na skróty, które mogą wyrządzić olbrzymie, nawet nieodwracalne, szkody dla zawodników.

W konsekwencji, co potwierdzają doświadczenia Polskiego Związku Piłkarzy, w umowach pośrednictwa transferowego pojawiają się zapisy, które nie tylko nie mają nic wspólnego z dobrym interesem piłkarza, ale wręcz ograniczają jego prawa i możliwości. Dlatego tego typu dokumenty czytać i analizować należy równie wnikliwie, co kontrakty piłkarskie, bo ich postanowienia nie dotyczą tylko bezpośredniej relacji zawodnika z agentem, ale też, w coraz szerszym zakresie, określają status piłkarza na rynku i jego relacje z całym otoczeniem sportowym.

Dlatego przygotowaliśmy specjalny poradnik, który podpowiada na co należy zwrócić uwagę, zawierając umowę pośrednictwa transferowego. Zbiór naszych sugestii i uwag, wynikający z analizy setek umów i kontraktów przeprowadzanych przez prawników i doskonale znających środowisko sportowe ekspertów, wskazuje na najważniejsze kwestie, takie jak: długość trwania umowy czy szczegółowe obowiązki agenta, ale porusza też szereg innych tematów, często na pozór błahych, a mogących mieć olbrzymi wpływ na przyszłość zawodnika.

Zachęcamy Was do zapoznania się z poradnikiem, który dostępny jest TU (OTWÓRZ DOKUMENT), ale też do kontaktu z Polskim Związkiem Piłkarzy. Doradzimy, skonsultujemy, podpowiemy i przede wszystkim pomożemy odpowiednio zabezpieczyć Wasze prawa w ramach każdej zawieranej przez Was umowy – czy to z agentem, czy z klubem. Jesteśmy stale do Waszej dyspozycji.

Podziel się

Komentarze