Podziel się

Pięciu zawodników w jedenastce sezonu PKO Ekstraklasy i tytuł najlepszego piłkarza tych rozgrywek to dorobek mistrza Polski – Legii Warszawa w plebiscycie „Piłkarze Wybierają 2020/2021”. O wynikach decydowały głosy zawodników występujących na co dzień w piłkarskiej elicie.

Organizowany przez Polski Związek Piłkarzy plebiscyt „Piłkarze Wybierają” to wyjątkowa formuła wyłaniania najlepszych zawodników centralnych lig piłkarskich w Polsce. Biorą w niej udział zawodnicy drużyn występujących w PKO Ekstraklasie, Fortuna 1 Lidze, eWinner 2 Lidze, a także w Ekstralidze Kobiet („Piłkarki Wybierają”). Głosujący wskazują najlepszych ich zdaniem przedstawicieli klas rozgrywkowych, w których sami grają, w podziale na jedenastkę sezonu i wyróżnienia indywidualne. Dodatkowo, wszyscy uczestnicy plebiscytu wybierają najlepszą polską piłkarkę i najlepszego polskiego piłkarza.

„Piłkarze Wybierają” to plebiscyt, który dla środowiska futbolowego w Polsce powinien mieć wyjątkowe znaczenie, ponieważ tworzą go sami zawodnicy i tylko ich głosy decydują o ostatecznych wynikach. Dzięki temu otrzymujemy obraz rozgrywek, który nie jest wykreowany na podstawie tego, co możemy zobaczyć w telewizji czy z trybun, ale pochodzi z samego centrum wydarzeń, przede wszystkim z boisk i szatni. Jest odzwierciedleniem uczuć i emocji, towarzyszących zawodnikom przez cały sezon. Cieszę się, że piłkarze tak chętnie biorą w nim udział. Zależy nam na tym, by ich głos był słyszany. Gratuluję wszystkim laureatom. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie uda nam się z nimi spotkać i osobiście wręczyć pamiątkowe nagrody – przyznał Euzebiusz Smolarek, prezes Polskiego Związku Piłkarzy.

Wyniki plebiscytu „Piłkarze Wybierają 2020/2021” na poziomie PKO Ekstraklasy w znacznej mierze odzwierciedlają układ tabeli końcowej rozgrywek. Niemal połowę jedenastki sezonu stanowią piłkarze mistrza Polski – Legii Warszawa (5 zawodników). Oprócz nich w zestawieniu znaleźli się również przedstawiciele pozostałych medalistów – Rakowa Częstochowa i Pogoni Szczecin (po 2), a także Jagielloni Białystok i Piasta Gliwice (po 1).

Piłkarzem sezonu został reprezentant Serbii Filip Mladenović. Ofensywnie usposobiony lewy obrońca walnie przyczynił się do zdobycia mistrzostwa przez stołeczną drużynę, notując 29 występów ligowych (opuścił tylko jeden meczu z powodu zawieszenia za nadmiar żółtych kartek), w których zdobył aż siedem goli. W pokonanym polu legionista zostawił kolegę z drużyny – Luquinhasa oraz Jakuba Świerczoka z Piasta.

Bardzo ciekawie wyglądała rywalizacja o tytuł największego odkrycia i najlepszego młodego piłkarza PKO Ekstraklasy. W najlepszej trójce tych kategorii zgodnie znaleźli się: Xavier Dziekoński z Jagielloni, Kacper Kozłowski z Pogoni i Kamil Piątkowski z Rakowa. Ostatecznie pierwszy z nich w obu rankingach zajął zaszczytne trzecie miejsce, a pozostali dwaj podzielili się tytułami. Kozłowski, przewagą jednego głosu, został odkryciem sezonu, a Piątkowskiego wybrano najlepszym młodym zawodnikiem.

Dużo emocji wzbudził również wybór trenera roku. Jednym głosem wygrał ostatecznie Marek Papszun, szkoleniowiec sensacyjnego wicemistrza kraju z Częstochowy. Drugie miejsce zajął Czesław Michniewicz z Legii, a podium uzupełnił Piotr Tworek, z mającej za sobą rewelacyjny, zwłaszcza jak na beniaminka, sezon, uwieńczony piątą lokatą w tabeli PKO Ekstraklasy.

Najlepszym sędzią w krajowej elicie piłkarskiej został Szymon Marciniak, czyli arbiter o uznanej, międzynarodowej marce.

Zgodnie z przewidywaniami najlepszym polskim piłkarzem w sezonie 2020/2021 wybrany został występujący w Bayernie Monachium Robert Lewandowski. Kapitan reprezentacji Polski zdecydowanie wyprzedził w tej kategorii Piotra Zielińskiego z SSC Napoli.

WYNIKI PLEBISCYTU „PIŁKARZE WYBIERAJĄ 2020/2021” – PKO Ekstraklasa:

NAJLEPSZA „11”

BRAMKARZ: Dante Stipica (Pogoń Szczecin).

OBROŃCY: Filip Mladenović (Legia Warszawa), Benedikt Zech (Pogoń Szczecin), Kamil Piątkowski (Raków Częstochowa), Josip Juranović (Legia Warszawa).

POMOCNICY: Bartosz Kapustka (Legia Warszawa), Luquinhas (Legia Warszawa), Marcin Cebula (Raków Częstochowa).

NAPASTNICY: Jakub Świerczok (Piast Gliwice), Tomàš Pekhart (Legia Warszawa), Jesus Imaz (Jagiellonia Białystok).

NAGRODY INDYWIDUALNE

NAJLEPSZY PIŁKARZ

Filip Mladenović (Legia Warszawa)

NAJWIĘKSZE ODKRYCIE

Kacper Kozłowski (Pogoń Szczecin)

NAJLEPSZY MŁODY PIŁKARZ

Kamil Piątkowski (Raków Częstochowa)

NAJLEPSZY TRENER

Marek Papszun (Raków Częstochowa)

NAJLEPSZY SĘDZIA

Szymon Marciniak (Płock)

Podziel się

Komentarze