Podziel się

Blisko 150 dzieci, kilkaset prezentów, 11 piłkarzy z dwóch największych łódzkich klubów, dwie godziny zabawy w basenie i niezliczona moc emocji – tak wyglądała impreza mikołajkowa w Aquaparku Fala, będąca zwieńczeniem projektu Polskiego Związku Piłkarzy „Łączy Nas Sport – Piłka Nożna Bez Granic”.

Projekt, zainicjowany 6 października meczem reprezentacji U21 Polska – Finlandia, obejmuje 13 łódzkich domów dziecka, a jego nadrzędną ideą jest propagowanie walki z agresją, przemocą oraz uprzedzeniami – nie tylko na piłkarskich stadionach. Od samego początku głównymi partnerami w działaniu są Urząd Miasta Łodzi oraz dwa największe łódzkie kluby – Łódzki Klub Sportowy i RTS Widzew Łódź. Na każdym z dotychczasowych spotkań przeprowadzonych w łódzkich placówkach obecni byli zawodnicy obu boiskowych rywali, wspierani przez przedstawicieli PZP. Na każdym ze spotkań piłkarze podkreślali jak ważna w życiu jest nauka i ciężka praca, a swoją otwartością i zaangażowaniem skradli serca wielu dzieci.

– Najważniejsze było to, że mogliśmy wywołać choć trochę szczęścia u tych dzieci. Bardzo mnie cieszy, że podczas spotkań uśmiech nie schodził nikomu z buzi. Jestem przekonany, że upominki, które im wspólnie wręczyliśmy, pozwolą im na długo zapamiętać te spotkania i wszystkie dzieci będą patrzeć w przyszłość z optymizmem – podsumował Marcin Kozłowski, pomocnik Widzewa.

– To naprawdę ciekawa inicjatywa i cieszę się, że mogliśmy gościć w domach dziecka i że zostaliśmy w nich tak miło przyjęci. Naprawdę fajne jest, że zrobiliśmy to wspólnie z największym rywalem zza miedzy. Takie coś nie zdarza się często, ale mam nadzieję, że to dopiero początek i częściej będziemy mogli się spotykać w takim gronie – dodał Przemysław Kocot z ŁKS-u.


foto: Mariusz Radowicz / Widzew

Na Mikołajki Aquapark Fala umożliwił dzieciom bezpłatne wejście na basen, po którym czekały już na nie paczki pełne gadżetów w prezencie od partnerów projektu. Największą atrakcję dnia stanowili jednak piłkarze, którzy przez ponad pół godziny rozdawali autografy i odpowiadali na pytania najmłodszych.

Finał imprezy swoją obecnością zaszczycili Wiceprezydent Łodzi, Tomasz Trela oraz dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Łodzi, Marek Kondraciuk. Obaj podkreślili jak ważnym prognostykiem na przyszłość jest to, że w tę inicjatywę włączyły się na równi oba łódzkie kluby.

– Dziękuję przedstawicielom Polskiego Związku Piłkarzy za pomysł i fantastyczną zabawę mikołajkową, jaką urządzili dzieciom, które nie ze swojej winy nie mogą dorastać w kochających rodzinach. Ta impreza była świetnym zakończeniem ważnej akcji edukacyjnej o tolerancji, dialogu i porozumieniu ponad podziałami jaką prowadzili zawodnicy ŁKS i Widzewa. Do najmłodszych najlepiej przemawiają przykłady, dlatego doceniam wspólną inicjatywę piłkarzy obu łódzkich drużyn, którzy mówiąc młodzieży o tym, że agresja i przemoc do niczego nie prowadzą, pokazują, że rywalami są tylko na boisku, a po za nim są kumplami. Mam nadzieję, że dzięki temu dzieci będą wzrastać z przekonaniem, że „inne”, obojętne czy mamy na myśli kolor skóry, wiarę, przekonania polityczne, czy kibicowskie sympatie, nie oznacza „gorsze” tylko po prostu – inne. Dziękuję za tę inicjatywę i zaangażowanie. Panowie, szacun, jak mawia młodzież! – podsumował wiceprezydent Łodzi, Tomasz Trela.


foto: Milena Chmielecka / ŁKS

To nie koniec projektu. W planach są jeszcze, m.in. wizyty dla dzieci w Jupi Parku, projekcje w Kinie BODO oraz wyjścia na wiosenne mecze Widzewa i ŁKS-u. Oba kluby zapowiedziały, że ich wsparcie na rzecz rozwoju podopiecznych łódzkich domów dziecka będzie kontynuowana. Dla nas zaś powodzenie pierwszej edycji „Łączy Nas Sport – Piłka Nożna Bez Granic” zachęca do rozszerzenia jej w przyszłości na inne polskie miasta.

Podziel się

Komentarze