Polski Związek Piłkarzy po raz piąty opracował ranking stanu muraw Ekstraklasy oparty o oceny zawodników z tej klasy rozgrywkowej. Zwycięzcą klasyfikacji za sezon 2018/19 został Stadion Zagłębia w Lubinie. Na podium znalazły się także obiekty, na których na co dzień grają Wisła Kraków i Legia.
Badanie zostało przeprowadzone wśród piłkarzy klubów Lotto Ekstraklasy (po kilku przedstawicieli z każdego klubu). Zawodnicy oceniali murawy w skali od 1 do 5, a z zebranych głosów wyliczyliśmy średnią.
Stadion Zagłębia dwa sezonu temu także triumfował wśród ekstraklasowiczów, jednak przed rokiem znalazł się zaledwie na 11. pozycji rankingu. Wysoka nota, odzwierciedlająca zadowolenie z podłoża wśród piłkarzy, wyraźnie pokazuje jaki progres musieli osiągnąć zarządcy obiektu.
Tuż za Lubinem, z zaledwie 0,08 punktu straty znalazł się obiekt przy ul. Reymonta w Krakowie. Co ciekawe, Stadion im. Henryka Reymana triumfował w zestawieniu za ten sezon wśród pierwszoligowców, albowiem jako gospodarz swoje mecze na nim grała także Garbarnia. Jak widać, pomimo dużej eksploatacji, murawa prezentowała się zacnie do końca sezonu.
Podium zamknęła murawa stadionu przy Łazienkowskiej w Warszawie, czyli ubiegłoroczny lider rankingu. Obiekt będący domem stołecznej Legii jest jedynym, który we wszystkich dotychczasowym notowaniach rankingu uzyskiwał średnią powyżej 4,0.
Murawą, która zaliczyła największy progres w stosunku do ubiegłorocznego rankingu jest ta w Lubinie (wzrost o 0,95 punktu), lecz warto także wyróżnić obiekt przy ul. Okrzei w Gliwicach, który rok temu zamykał zestawienie i miał o 0,47 punktu niższą notę niż teraz. Najgorzej zaś, w stosunku do ranking za sezon 2017/18 prezentują się murawy w Poznaniu (nota niższa o 0,87 punktu) oraz w Płocku (spadek o 0,78).
Ranking muraw Lotto Ekstraklasy sezonu 2018/19 wg piłkarzy (nazwa obiektu, klub grający mecze ligowe jako gospodarz, średnia nota):
1. Stadion Zagłębia (Zagłębie Lubin) 4,58
2. Stadion Miejski w Krakowie im. Henryka Reymana (Wisła Kraków) 4,5
3. Stadion Miejski Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (Legia Warszawa) 4,17
4. Stadion Wrocław (Śląsk Wrocław) 4,16
5. Arena Zabrze (Górnik Zabrze) 3,95
6. Stadion Energa Gdańsk (Lechia Gdańsk) 3,9
7. Stadion Miejski w Białymstoku (Jagiellonia Białystok) 3,86
8. Suzuki Arena (Korona Kielce) 3,85
9. Stadion Miejski w Legnicy (Miedź Legnica) 3,71
10. Stadion Miejski w Gliwicach (Piast Gliwice) 3,3
11. Stadion im. Józefa Piłsudskiego w Krakowie (Cracovia) 3,28
12. Stadion im. Floriana Krygiera (Pogoń Szczecin) 3,21
13. Stadion GOSiR w Gdyni (Arka Gdynia) 3
13. Stadion Poznań (Lech Poznań) 3
13. Stadion Ludowy (Zagłębie Sosnowiec) 3
16. Stadion im. Kazimierza Górskiego (Wisła Płock) 2,89