Podziel się

Piłkarze, czy zastanawialiście się już, czym będziecie się zajmować po zawieszeniu butów na kołku? Jak wyglądać będzie Wasza przyszłość, gdy ten moment nadejdzie? Pewnie wielu z Was zajmie się trenerką, skautingiem, managementem sportowym czy też innymi sposobami na zarobkowanie, ściśle związanymi z tym, co uwielbialiście robić do tej pory. Należy jednak pamiętać, że same znajomości i kontakty nie zapewnią Wam wymarzonych stanowisk w piłkarskim środowisku. Piłkarze, czy zastanawialiście się już, czym będziecie się zajmować po zawieszeniu butów na kołku? Jak wyglądać będzie Wasza przyszłość, gdy ten moment nadejdzie? Pewnie wielu z Was zajmie się trenerką, skautingiem, managementem sportowym czy też innymi sposobami na zarobkowanie, ściśle związanymi z tym, co uwielbialiście robić do tej pory. Należy jednak pamiętać, że same znajomości i kontakty nie zapewnią Wam wymarzonych stanowisk w piłkarskim środowisku. Potrzebne Wam będą przede wszystkim odpowiednie kwalifikacje zawodowe, które możecie zdobyć, studiując online na Wyższej Szkole Zarządzania i Coachingu we Wrocławiu, będącej partnerem Polskiego Związku Piłkarzy. Koordynator „e-studiów Sport+” – dr Łukasz Panfil – opowiada o zaletach studiowania na tej wrocławskiej uczelni.

Jak wyglądają studia w systemie online na WSZiC?

E-learning kojarzy nam się głównie z wysyłaniem różnego rodzaju materiałów (plików tekstowych, plików PDF lub prezentacji) na maila albo udostępnianie ich studentom na platformie e-learningowej. W ramach naszej oferty e-studiów Sport+ poszliśmy kilka kroków dalej. Stworzyliśmy nowatorską platformę, na której studenci-zawodnicy będą mieli dostęp do video-wykładów, praktycznych przykładów, warsztatów online, materiałów do studiowania, case study i innych zadań do rozwiązania – tak będzie skonstruowany każdy przedmiot. W praktyce oznacza to, że student w swoim własnym tempie, przy użyciu komputerów, tabletów czy smartfonów będzie realizował poszczególne moduły w ramach przedmiotów przypadających na dany semestr. W ciągu całego roku akademickiego odbędą się tylko dwa kilkudniowe zjazdy – każdorazowo w terminie wolnym od rozgrywek. Podczas ich trwania studenci będą uczestniczyli w wykładach, ćwiczeniach i zajęciach praktycznych.

Ważnym elementem oferty są też praktyki i warsztaty, które na naszej Uczelni realizowane są w wymiarze 300 godzin, a które studenci odbywają w różnego rodzaju instytucjach sportowych. Praktyki można odbywać we własnych klubach. Dla przykładu, pomiędzy treningami będą mogli pójść do działu marketingu i wykonując zadania, zlecone przez wykładowców, zapoznać się ze specyfiką jego funkcjonowania. Na tym właśnie powinna polegać kariera dwutorowa.

Czy taka metoda kształcenia jest najlepsza dla aktywnych sportowców?

Tak, ponieważ jest odpowiedzią na ich potrzeby oraz potrzeby sportu. Uwzględnia również możliwości sportowców, głównie czasowe, wynikające z dużej ilości treningów, meczów, wyjazdów. Poza tym program, który cały czas doskonalimy, uwzględnia realia sportu, a także przygotowuje studentów do efektywnego funkcjonowania w nim.

Jak zarekomendowałby Pan studia online piłkarzom, czyli osobom, które nie mają zbyt dużo czasu? Jak je pogodzić z profesjonalną piłką?

Myślę, że najlepszą rekomendacją są elementy, które wymieniłem wcześniej, ale podkreślę to jeszcze raz: to jest oferta przygotowana ogólnie dla wszystkich chętnych, z której mogą skorzystać też zawodnicy, ale w 100% jest ona dedykowana właśnie zawodnikom i to pod względem merytorycznym, organizacyjnym i technologicznym.

Skąd pomysł na uruchomienie studiów, których grupą docelową są sportowcy (piłkarze)?

Nasza Uczelnia od początku powstała po to, by kształcić dla potrzeb sportu, zarówno tego komercyjnego, jak i publicznego i konsekwentnie trzymamy się wyznaczonej ścieżki. Wychodzimy z założenia, że powinno to iść dwutorowo: z jednej strony powinno się przygotowywać młode kadry do wejścia do sportu, a z drugiej – powinno się dokształcać osoby, które już w sporcie funkcjonują, m.in. zawodników, żeby przygotować ich do pozostania w nim po zakończeniu kariery i pełnienia innej roli, np. menedżera czy coacha.

Jakie kierunki studiów w systemie online oferuje WSZiC?

Studia na naszej Uczelni, także te online, odbywają się w ramach kierunku Sport. Jesteśmy jednym z nielicznych Wydziałów Sportu w Polsce. Kierunek ten został stworzony właśnie dla osób, które widzą swoją przyszłość w sporcie. Studenci dokonują wyboru jednej z 5 specjalności: Marketingowe zarządzanie sportem, Marketingowe zarządzanie fitness, Menedżer sportu lokalnego, Coach – nauczyciel dyscypliny sportu, Coach fitness.

Co wyróżnia WSZiC spośród innych uczelni?

Proszę pozwolić, że wymienię to w punktach:
– wizja i misja naszej Uczelni – powstała ona po to, żeby profesjonalizować sport, zarówno ten komercyjny, jak i publiczny, poprzez kształcenie lub dokształcanie kadr;
– program kształcenia, bardzo interdyscyplinarny, gdzie wszystkie przedmioty są ze sobą powiązane i tworzą logiczną całość;
– kadra wykładowców (teoretyków i praktyków sportu), którzy wywodzą się z różnych obszarów, tj. sport, ekonomia, zarządzanie, marketing, psychologia i od 6 lat pracują ze studentami, odbywającymi praktyki i warsztaty w bardzo różnych instytucjach sportowych, dzięki czemu cały czas sami doskonalą swój warsztat zgodnie ze zmieniającym się rynkiem;
– rozbudowany system praktyk i warsztatów, realizowanych w instytucjach sportowych, który umożliwia pełne zetknięcie się z rzeczywistością sportową już w trakcie studiów i lepiej przygotowuje do przyszłej pracy, po ich zakończeniu;
– nie boimy się wyzwań i z jednej strony trzymamy się swojej niszy (kształcenie dla sportu), a z drugiej cały czas szukamy nowych rozwiązań i możliwości, które pomogą nam kształcić jeszcze skuteczniej i atrakcyjniej.

Dlaczego zawodowi sportowcy powinni pamiętać o kształceniu się już w trakcie sportowej kariery?

Moim zdaniem z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, co się zresztą często podkreśla, kariera sportowa w pewnym momencie musi się skończyć. Warto więc nie tylko przygotować się do funkcjonowania po jej zakończeniu, ale już teraz zacząć ją wykorzystywać do budowania dalszej ścieżki kariery. Po drugie uważam, że w sporcie powinny funkcjonować osoby, które się z niego wywodzą, ale pod jednym warunkiem – podniosą swoje kompetencje, żeby móc pełnić w nim różne role, znają sport od przysłowiowej podszewki i jeżeli się dokształcą, chociażby w obszarze zarządzania, marketingu czy coachingu, po zakończeniu kariery sportowej będą mogli skutecznie zmieniać oblicze polskiego sportu.

Jak zachęciłby Pan piłkarzy do rozpoczęcia nauki na WSZiC?

Mam nadzieję, że to, co powiedziałem wcześniej, pomoże podjąć zawodnikom decyzję i skorzystają z naszej oferty. Dodam tylko, że jeśli ktoś chciałby przekonać się, jak wygląda taki model uczenia się, może skorzystać z multimedialnych kursów online, również dedykowanych zawodnikom, które dostępne są na naszej platformie UpYourLevel – nowy wymiar edukacji dla sportu (www.upyou.pl). Stworzyłem tę platformę pół roku temu, żeby po pierwsze dać dodatkową możliwość na podnoszenie kompetencji ludziom sportu, a po drugie – żeby pokazać, że edukacja online może być przyjemna i bardzo skuteczna.

Uwaga!
Dla członków PZP przewidziane są atrakcyjne rabaty na studia online organizowane przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Coachingu we Wrocławiu!
Skontaktuj się z nami, by uzyskać więcej informacji: (42) 673 00 92, 602101059, 607181059, 531177547, kontakt@pzp.info.pl

Podziel się

Komentarze