Podziel się

FIFPro powołało do życia Komisję Piłki Kobiecej, aby zapewnić zawodowym piłkarkom platformę do wyrażania rosnących potrzeb. Rozwijający się na całym świecie futbol kobiecy ma coraz większe znaczenie. Dzięki Komisji Piłki Kobiecej FIFPro piłkarki moga być pewne, że ich interesy nie będą zaniedbywane.

Komisja Piłki Kobiecej FIFPro powstała w grudnu 2014 roku. Rada Nadzorcza FIFPro uznała, że piłkarkom należy się dokładnie takie samo traktowanie jak zawodowym piłkarzom. Sześcioosobową komisję tworzą: Caroline Jönsson (Szewcja, przewodniczaca), Ilaria Pasqui (Wlochy), José Carlos (Portugalia), Anaile Ziccarelli (Brazylia), Gustavo Quijano (Kolumbia) i Shannon Beck (Australia).

Komisja Piłki Kobiecej FIFPro skupia się na tworzeniu planu strategicznego, odnoszącego się do obecnych wymagań stawianych zawodowym piłkarkom. Sprawy prawne, równość płci, komunikacja oraz sprawy związane ze zdrowiem i bezpieczeństwem, to tylko niektóre punkty z agenty komisji.

Głównym celem Komisji Piłki Kobiecej FIFPro jest to, aby wszystkie piłkarki miały te same prawa co zawodowi piłkarze oraz dbanie o respektowanie tych praw przez wszystkich uczestników światowego futbolu.

Bardzo ważnym krokiem, jaki podjęło FIFPro jest podjęcie walki o prawa zawodowych piłkarek. Powstała komisja ma być zbiorowym głosem zawodowych piłkarek oraz ma chronić przestrzeganie ich praw zarówno w klubach jak i na arenie międzynarodowej.

Piłkarki grające w Polsce mogą zostać członkiniami Polskiego Związku Piłkarzy, co gwarantuje im nie tylko darmową i kompleksową pomoc prawną, ale także daje możliwość rozwiązywania, czy zapobieganiu wielu problemom. FIFPro postanowiło pójśc jeszcze rok dalej, a poprzez stworzenie komisji, głos piłkarek będzie słyszalny na całym swiecie.

Zarówno FIFPro, jak i Polski Związek Piłkarzy, odpowiadają na rosnące potrzeby piłkarek oraz reagują na szybko rozwijające się środowisko piłki kobiecej. Kobiecy futbol nadal boryka się z powaznymi problemami, walczy ze stereotypami oraz stale zderza się z nierównym traktowaniem. PZP oraz FIFPro widzą potrzebę ustanowienia światowych standardów, dających piłkarkom prawa równe mężczyznom.

Podziel się

Komentarze