Podziel się

W ostatnich dniach lutego 2021 roku odbyła się, 3-dniowa, Międzynarodowa Konferencja FIFPro z udziałem przedstawicieli wszystkich zawodowych związków piłkarskich, zrzeszonych w tej organizacji. Spotkanie, z uwagi na pandemię COVID-19, odbyło się w trybie zdalnym. Na konferencji Polskę reprezentował prezes Polskiego Związku Piłkarzy – Euzebiusz Smolarek.

W toku rozmów poruszono wiele tematów, wśród których najistotniejszym było zagadnienie rozgrywania zawodów piłkarskich w czasie panującej pandemii i ewentualnego powrotu kibiców na stadiony. Uczestnicy obrad wskazali, że ogólnoświatowa akcja szczepień przeciw COVID-19 jest jedyną gwarancją powrotu do normalności w piłce nożnej i całym sporcie. Wskazywano także na indywidualne podejście zawodników do zagadnienia zwalczania wirusa. Dbałość o własne zdrowie, profilaktykę i stosowanie się do zasad reżimu sanitarnego, które są elementami przyśpieszającymi powrót do stanu panującego przed pandemią.

Inną, istotną sprawą poruszaną w dyskusji była kwestia coraz szerszego rozwoju kobiecej piłki nożnej. Położono nacisk na jak największe propagowanie rozwoju piłki nożnej kobiet, w każdym zakątku globu. Delegaci, zawodowych związków piłkarskich, biorący udział w obradach, byli w tej sprawie jednomyślni.

Ponadto ustalono, że FIFPro, wspólnie z FIFA i UEFA, podejmie dialog w sprawie obrony praw piłkarzy, w celu wypracowania wspólnego stanowiska i stworzenia platformy do dyskusji w tej sprawie. Trwa obecnie dopracowywanie szczegółów przyszłych rozmów i zakreślenie tematyki problemowej.

Na koniec konferencji nastąpiło oficjalne powitanie Polski w strukturach FIFPro i gratulacje od przedstawicieli zawodowych związków piłkarskich z innych krajów. Dziękując, szef Polskiego Związku Piłkarzy – Euzebiusz Smolarek, wyraził radość z faktu, że związek zawodowy piłkarzy w Polsce jest członkiem tej międzynarodowej organizacji.

Podziel się

Komentarze