Podziel się

Podczas gali wręczenia Złotej Piłki w Zurychu, ogłoszono również wyniki plebiscytu FIFA FIFPro World 11 2016. Wśród nominowanych był Robert Lewandowski, jednak polski napastnik ostał się dopiero w trzeciej „jedenastce”. Po raz pierwszy wśród wyróżnionych znalazł się za to Luis Suarez.

W plebiscycie głosy oddało 26 516 piłkarzy z 69 państw (w tym z Polski). Piłkarze wpisywali na specjalnie przygotowane karty swoje typy najlepszych jedenastek 2016 roku, z czego wyłoniono 55 nominacji oraz ostateczną „World11”.

Plebiscyt organizowany jest rokrocznie przez FIFPro we współpracy z krajami związkowymi oraz FIFA. Edycja World11 2016 jest już 12. z kolei. Wyłoniona jedenastka składa się z bramkarza, czterech obrońców, trzech pomocników i trzech napastników.

Wyniki FIFA FIFPro World 11 2016:

Bramkarz:
Manuel Neuer (Niemcy, FC Bayern)

Obrońcy:
Daniel Alves (Brazylia, Barcelona i Juventus)
Gerard Pique (Hiszpania, Barcelona)
Sergio Ramos (Hiszpania, Real Madryd)
Marcelo (Brazylia, Real Madryd)

Pomocnicy:
Luka Modric (Chorwacja, Real Madryd)
Toni Kroos (Niemcy, Real Madryd)
Andres Iniesta (Hiszpania, Barcelona)

Napastnicy:
Lionel Messi (Argentyna, Barcelona)
Luis Suarez (Urugwaj, Barcelona)
Cristiano Ronaldo (Portugalia, Real Madryd)

Ciekawostki:
– Luis Suarez jest jedynym debiutantem World11. Jest 54. zawodnikiem, który odebrał nagrodę w 12-letniej historii plebiscytu i zarazem pierwszym Urugwajczykiem.
– 26 516 oddanych głosów to imponujący wynik, aczkolwiek nie najwyższy w historii. Rekord ustanowiono rok temu, w edycji 2015. Wynosi on 26 530 głosów. Do jego pobicia zabrakło zaledwie 14 głosów.
– Dwóch graczy „powróciło” do World11. Toni Kroos znalazł się w niej w 2014 roku, a Gerard Pique w 2012 roku.
– Trzech laureatów z 2015 roku w tym roku musiało obejść się smakiem. Są to Thiago Silva, Paul Pogba i Neymar Jr. Silvie zabrakło zaledwie 561 głosów by wyprzedzić Gerarda Piwue, natomiast Neymar był o 830 głosów za Luisem Suarezem.
– Robert Lewandowski po raz kolejny nie znalazł się wśród lauretów, zajmując ostatecznie 8. miejsce. Rok temu napastnik Bayernu był 5.
– Niemal wszyscy tegoroczni laureci grali w hiszpańskich klubach. Jedynie Manuel Neuer i Daniel Alves reprezentowali kluby z innego kraju, z tym, że ten drugi część roku spędził także w Barcelonie.
– Primera Division to najbardziej „utytułowana” liga w historii World11. Łącznie nagrodę dla piłkarzy z ligi hiszpańskiej przyznawano 80 razy. Na drugim miejscu jest angielska Premier League z 24 wyróżnieniami, a na trzecim Serie A z 20.
– Gdyby podzielić World11 na głosy z każdego biorącego udział w zabawie kraju, Lionel Messi i Cristiano Ronaldo znaleźliby się we wszystkich „jedenastkach”.
– W tej edycji głosy oddało 273 piłkarzy z polskich lig (Ekstraklasa i I liga). W ich zestawieniu Robert Lewandowski znalazł się w World11.

Więcej o FIFA FIFPro World11 możecie przeczytać na stronach World11 oraz FIFPro.

Podziel się

Komentarze