Podziel się

Źródło: materiały własne Kamila Koguta

Polski Związek Piłkarzy objął patronatem kurs skautingowy online organizowany przez Kamila Koguta, skauta TS Podbeskidzia Bielsko-Biała mającego międzynarodowe doświadczenie w zawodzie.

Kamil Kogut w przeszłości był byłem szefem skautingu Piasta Gliwice oraz międzynarodowym skautem FC Girondins de Bordeaux. Jest też twórcą kursu skautingowego on-line, który na ten moment jest jedynym takim produktem na polskim rynku. Wszystkich zainteresowanych tematem, w tym zwłaszcza byłych piłkarzy, którzy chcą dalej pracować w świecie futbolu, a posiadają boiskowe doświadczenie, mogące być atutem w tym zawodzie, zachęcamy do zapoznania się możliwościami, jakie daje kurs skautingowy online i pełną ofertą dostępną na stronie internetowej: www.kursskautingowyonline.pl oraz facebookowym profilu: https://www.facebook.com/KursSkautingowyOnline.

Polecamy również lekturę wywiadu z Kamilem Kogutem, autorem i organizatorem kursu.

PZP:  Czym właściwie jest skauting i jaką pełni rolę w świecie dzisiejszej piłki nożnej?

Kamil Kogut: Według definicji, skauting to proces zbierania danych o zawodnikach przy użyciu określonych, uporządkowanych sposobów obserwacji, czego finalnym etapem jest określenie potencjału lub poziomu sportowego zawodnika i przedstawienia wniosków oraz rekomendacji. W dzisiejszej piłce nożnej, w której kluby różnymi sposobami poszukują przewagi konkurencyjnej, pełni coraz częściej jedną z ważniejszych ról.

Czy skauting to tylko poszukiwanie młodych, utalentowanych piłkarzy, czy może w tym obszarze działań jest też miejsce dla piłkarzy z ugruntowaną już pozycją w świecie piłki nożnej?

– Skauting dotyczy obu sytuacji. W nazewnictwie angielskim, w zależności od tego, kogo poszukujemy, rozróżnia się „talent scout’ów” oraz „senior scout’ów”. To, jakich zawodników mamy znaleźć, zależy przede wszystkim od potrzeb klubu, dla którego pracujemy.

Obecnie pracuje pan w polskim klubie – TS Podbeskidzie Bielsko-Biała, a wcześniej w Piaście Gliwice, ale pracował pan także dla byłego mistrza Francji – FC Girondins de Bordeaux. Jakie są różnice i podobieństwa w pracy w skautingu w klubach polskich i zagranicznych ?

– Różnica polega przede wszystkim na skali i możliwościach finansowych klubów. Pracując w polskim klubie nie bardzo jest sens jeździć na mecze hiszpańskiej La Liga, czy francuskiej Ligue 1. Możliwość pozyskania zawodników z lig TOP 5 jest raczej niewielka. Każdy klub tworząc dział skautingu musi odpowiedzieć sobie między innymi na takie pytania, jak: jaki rynek chcemy obserwować, jakie mamy możliwości, czy chcemy skupić się bardziej na zawodnikach z Polski, czy musimy niektóre pozycje uzupełnić zawodnikami z zagranicy?

Pański projekt kursu skautingowego online jest alternatywą na pozostanie „przy piłce”, po karierze piłkarskiej. Jak pan zaczynał swoją przygodę ze skautingiem i w jaki sposób chce pan zachęcić do skorzystania z tej ścieżki rozwoju innych?

– Na pomysł kursu skautingowego online wpadłem w trakcie pandemii. Zauważyłem, że nie ma takiego produktu na rynku. Swoją przygodę ze skautingiem rozpoczynałem około 8 lat temu. Sam wtedy skorzystałem z jednego z podobnych kursów, prowadzonego przez Tomka Pasiecznego. Był to jednak kurs w formie stacjonarnej. Moim zdaniem, chcąc pracować jako skaut należy zacząć właśnie od szkoleń, które dają podstawy teoretyczne. Następnie warto skupić się na praktyce poprzez obserwacje i raportowanie, na meczach na żywo. Przygotowany przeze mnie kurs w formie on-line skupia się zarówno na podstawowych zagadnieniach związanych z tematyką skautingu, jak również daje możliwość poznania praktycznych wskazówek.

Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia w realizacji projektu.

Rozmawiał: Tomasz Gandziarski – Polski Związek Piłkarzy.

Podziel się

Komentarze